Barnsley
Council Type | Metropolitan |
ONS Code | E08000016 |
Election Model | THIRD ? | Administrative Model | Leader and Cabinet ? |
---|
Council Source | URL |
---|
Current Majority | LAB |
---|
| 2023-24 Conservatives | 2 |
---|
Labour | 48 |
---|
LibDems | 10 |
---|
Ind/Others | 3 |
---|
TOTAL | 63 |
|
Councillors:2
48
10
0
0
0
0
3
0
Barnsley Councillors
Name | Party | Ward | End of Term |
---|
Janine Moyes | Labour Party | Central | 2026 |
Martin O'Donoghue | Labour Party | Central | 2027 |
Summer Risebury | Labour Party | Central | 2024 |
Anita Cherryholme | Labour Party | Cudworth | 2027 |
Sir Stephen Houghton | Labour Party | Cudworth | 2024 |
Joe Hayward | Labour Party | Cudworth | 2026 |
Trevor Smith | Labour Party | Darfield | 2027 |
Kevin Osborne | Labour Party | Darfield | 2024 |
Pauline Markham | Labour Party | Darfield | 2026 |
Dickie Denton | Liberal Democrats | Darton East | 2026 |
Mat Crisp | Liberal Democrats | Darton East | 2024 |
Steve Hunt | Liberal Democrats | Darton East | 2027 |
Sharon Howard | Labour Party | Darton West | 2026 |
Alice Cave | Labour Party | Darton West | 2024 |
Trevor Cave | Labour Party | Darton West | 2027 |
Martin Morrell | Labour Party | Dearne North | 2027 |
Sue Bellamy | Labour Party | Dearne North | 2026 |
Wendy Cain | Labour Party | Dearne North | 2024 |
Janine Bowler | Labour Party | Dearne South | 2026 |
Dorothy Coates | Labour Party | Dearne South | 2024 |
Abi Moore | Labour Party | Dearne South | 2027 |
Sam Christmas | Liberal Democrats | Dodworth | 2027 |
Will Fielding | Liberal Democrats | Dodworth | 2026 |
Chris Wray | Liberal Democrats | Dodworth | 2024 |
Robin Franklin | Labour Party | Hoyland Milton | 2026 |
Tim Shepherd | Labour Party | Hoyland Milton | 2027 |
Mick Stowe | Labour Party | Hoyland Milton | 2024 |
Philip Wright | Liberal Democrats | Kingstone | 2027 |
Pooja Ramchandani | Labour Party | Kingstone | 2024 |
Kath Mitchell | Labour Party | Kingstone | 2026 |
Margaret Sheard | Labour Party | Monk Bretton | 2027 |
Steve Green | Labour Party | Monk Bretton | 2024 |
Ken Richardson | Labour Party | Monk Bretton | 2026 |
Ashley Peace | Labour Party | North East | 2026 |
Ruth Booker | Labour Party | North East | 2027 |
Jeff Ennis | Labour Party | North East | 2024 |
Clive Pickering | Labour Party | Old Town | 2026 |
Jo Newing | Labour Party | Old Town | 2027 |
Phillip Lofts | Labour Party | Old Town | 2024 |
Robert Barnard | Conservative and Unionist | Penistone East | 2026 |
John Wilson | Conservative and Unionist | Penistone East | 2024 |
Alex Burnett | Labour Party | Penistone East | 2027 |
Mandy Lowe-Flello | Liberal Democrats | Penistone West | 2024 |
David Greenhough | Liberal Democrats | Penistone West | 2027 |
Hannah Kitching | Liberal Democrats | Penistone West | 2026 |
Andrew Wray | Independent / Other | Rockingham | 2027 |
David White | Reform UK | Rockingham | 2026 |
Nicola Sumner | Labour Party | Rockingham | 2024 |
Caroline Makinson | Labour Party | Royston | 2024 |
Dave Webster | Labour Party | Royston | 2026 |
Pauline McCarthy | Labour Party | Royston | 2027 |
Sarah Tattersall | Labour Party | St Helens | 2024 |
Neil Wright | Labour Party | St Helens | 2027 |
Dave Leech | Labour Party | St Helens | 2026 |
Ian Shirt | Labour Party | Stairfoot | 2026 |
Paul Murray | Labour Party | Stairfoot | 2027 |
Karen Dyson | Labour Party | Stairfoot | 2024 |
Brenda Eastwood | Labour Party | Wombwell | 2027 |
James Higginbottom | Labour Party | Wombwell | 2024 |
Robert Frost | Labour Party | Wombwell | 2026 |
Roy Bowser | Labour Party | Worsbrough | 2024 |
Jake Lodge | Independent / Other | Worsbrough | 2027 |
John Clarke | Labour Party | Worsbrough | 2026 |