11767


Open Council Data UK Creative Commons License


Home
Councils: All GB - County - District - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections - 2017 - 2018 - 2019
Download as CSV: Councils - Councillors - May 2017 Preview
Email Me - About This Site


Some councils electing by halves or thirds do not yet have election dates split for individual wards. Updates coming soon.


- Essex -


Link to Council Source Page


Last updated: 16-04-2017


Essex Details
Council Type County
Election Model ALL
Administrative Model Leader and Cabinet
MajorityCON
CoalitionCON
Conservatives 44
Labour 8
LibDems 9
Greens 2
UKIP 6
Plaid 0
SNP 0
Ind/Others 5
Vacancies 1
Total Councillors 75
Councillors:44 8 9 2 6 0 0 5 1

Essex Councillors
Concillor NamePartyWardDefendingDate of ByelectionNext May Election
Mrs Margaret Donaldson Fisher MA Cert.Ed. BA HonsLDAbbey04-05-2017
Kerry SmithINDBasildon Westley Heights04-05-2017
Anthony Michael HedleyCONBillericay and Burstead04-05-2017
Kay Twitchen OBE,ACII,Hon.F,CIWMCONBillericay and Burstead04-05-2017
Stephen CanningCONBocking04-05-2017
Lady Patricia NewtonCONBraintree Eastern04-05-2017
Graham ButlandCONBraintree Town04-05-2017
Roger HirstCONBrentwood Hutton04-05-2017
Barry Roy AspinellLDBrentwood North04-05-2017
Ann Frances NaylorCONBrentwood Rural04-05-2017
David John KendallLDBrentwood South04-05-2017
Mr Alan GogginCONBrightlingsea04-05-2017
John Francis Aldridge Chairman of the CouncilCONBroomfield and Writtle04-05-2017
Mrs Valerie MetcalfeCONBuckhurst Hill and Loughton South04-05-2017
Dave Blackwell - Member of Non- Aligned GroupINDCanvey Island East04-05-2017
Raymond Charles HowardCONCanvey Island West04-05-2017
John Andrew Spence CBECONChelmer04-05-2017
Dick Alfred MaddenCONChelmsford Central04-05-2017
Stephen RobinsonLDChelmsford North04-05-2017
Mrs Jude DeakinLDChelmsford West04-05-2017
John KnapmanCONChigwell and Loughton Broadway04-05-2017
Colin David Sargeant Member of Non - Aligned GroupINDClacton East04-05-2017
Andy WoodCONClacton North04-05-2017
Paul HoneywoodCONClacton West04-05-2017
Mrs Anne BrownCONConstable04-05-2017
Sue LissimoreCONDrury04-05-2017
Mrs Susan BarkerCONDunmow04-05-2017
Jon WhitehouseLDEpping and Theydon Bois04-05-2017
Michael John PageCONFrinton and Walton04-05-2017
Jenny ChandlerCONGreat Baddow04-05-2017
Mrs Jillian Mary ReevesCONHadleigh04-05-2017
VacancyVACHalsteadCON04-05-201704-05-2017
Michael Ralph Danvers Deputy Leader of Labour Group BScLABHarlow North04-05-2017
Edward C JohnsonCONHarlow South East04-05-2017
Karen ClempnerLABHarlow West04-05-2017
Anthony DurcanLABHarlow West04-05-2017
Ivan Henderson, Leader of Labour GroupLABHarwich04-05-2017
David Malcolm Finch Leader of the Council Leader of the Conservative GroupCONHedingham04-05-2017
Rodney Lister Bass B.A., F.C.I.BCONHeybridge and Tollesbury04-05-2017
Frank FergusonUKILaindon Park and Fryerns04-05-2017
Mark EllisUKILaindon Park and Fryerns04-05-2017
Chris Pond, OBE MA PhD Hon. Leader of Non - Aligned GroupINDLoughton Central04-05-2017
Mrs Penny ChannerCONMaldon04-05-2017
Dave HarrisLABMaypole04-05-2017
John Gilbert Jowers Vice Chairman of the CouncilCONMersea and Tiptree04-05-2017
Mrs Anne TurrellLDMile End and Highwoods04-05-2017
Anthony James JacksonCONNorth Weald and Nazeing04-05-2017
Maggie McEwenCONOngar and Rural04-05-2017
Mrs Theresa Higgins Deputy Leader of Liberal Democrat GroupLDParsons Heath and East Gates04-05-2017
Keith BobbinLABPitsea04-05-2017
Melissa LeonardLABPitsea04-05-2017
Malcolm MaddocksCONRayleigh North04-05-2017
Keith GibbsUKIRayleigh South04-05-2017
Terry CutmoreCONRochford North04-05-2017
Colin George SeagersCONRochford South04-05-2017
Michael Hoy, Deputy Leader of Green GroupGRNRochford West04-05-2017
John Stuart Lodge Deputy Leader of Non-Aligned GroupINDSaffron Walden04-05-2017
Alan John BayleyUKISouth Benfleet04-05-2017
Norman John HumeCONSouth Woodham Ferrers04-05-2017
Robert George BoyceCONSouthminster04-05-2017
Michael John Mackrory JP, Leader of Liberal Democrat GroupLDSpringfield04-05-2017
Raymond John GoodingCONStansted04-05-2017
Kevin Paul Bentley Deputy Leader of Conservative GroupCONStanway and Pyefleet04-05-2017
Ian GrundyCONStock04-05-2017
Andrew James ErskineCONTendring Rural East04-05-2017
Carlo GuglielmiCONTendring Rural West04-05-2017
Simon Michael WalshCONThaxted04-05-2017
Roger Glyn WaltersCONThree Fields With Great Notley04-05-2017
Jamie David Huntman Deputy Leader UKIPUKIThundersley04-05-2017
Mrs Ricki GadsbyCONWaltham Abbey04-05-2017
Malcolm Robert BuckleyCONWickford Crouch04-05-2017
Nigel Le Gresley Leader of UKIP GroupUKIWickford Crouch04-05-2017
James Edward Abbott Leader of Green GroupGRNWitham Northern04-05-2017
Derrick Jonathan LouisCONWitham Southern04-05-2017
Julie Ann YoungLABWivenhoe St Andrew04-05-2017