Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections - Elections in 2020
Parties: List all councillors by party
Download as CSV: COUNCILS: 2016 - 2017 - 2018 - 2019 / COUNCILLORS: 2016 - 2017 - 2018 - 2019
Email Me - About This Site

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - Latest

North Yorkshire

Council TypeCounty
Election ModelALL ?
Administrative ModelLeader and Cabinet ?
Council SourceURL
MajorityCON
ControlCON

2016-17

Conservatives44
Labour7
LibDems5
UKIP2
Ind/Others
13
Vacancies
1
TOTAL
72
Councillors:44 7 5 0 2 0 0 13 1

North Yorkshire Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Robert PackhamLabour PartyAinsty division04-05-2017
Chris MetcalfeConservative and Unionist PartyAiredale division04-05-2017
Richard WelchConservative and Unionist PartyBedale Division04-05-2017
Patrick MulliganConservative and Unionist PartyBoroughbridge division04-05-2017
Bill HoultLiberal DemocratsCastle Division04-05-2017
Anne JonesLiberal DemocratsCatterick Bridge division04-05-2017
Janet JeffersonIndependentCawood and Saxton division04-05-2017
John EnnisConservative and Unionist PartyCentral Richmondshire division04-05-2017
David SimisterUK Independence Party (UKIP)Easingwold division04-05-2017
Janet SandersonConservative and Unionist PartyEastfield and Osgodby division04-05-2017
Heather MoorhouseConservative and Unionist PartyEscrick division04-05-2017
Joe PlantConservative and Unionist PartyEsk Valley division04-05-2017
Elizabeth CaslingConservative and Unionist PartyFalsgrave and Stepney division04-05-2017
Andy SollowayIndependentFiley division04-05-2017
John McCartneyIndependentGreat Ayton division04-05-2017
John Weighell OBEConservative and Unionist PartyHarrogate Bilton and Nidd Gorge division04-05-2017
Helen GrantIndependentHarrogate Bilton and Nidd Gorge division04-05-2017
David ChanceConservative and Unionist PartyHarrogate Central division04-05-2017
Don MackenzieConservative and Unionist PartyHarrogate Central division04-05-2017
Jean ButterfieldConservative and Unionist PartyHarrogate Harlow division04-05-2017
Gareth DaddConservative and Unionist PartyHarrogate Oatlands division04-05-2017
Clifford LunnConservative and Unionist PartyHarrogate Saltergate division04-05-2017
John BlackburnConservative and Unionist PartyHarrogate Starbeck division04-05-2017
Peter SowrayConservative and Unionist PartyHertford and Cayton division04-05-2017
Caroline DickinsonConservative and Unionist PartyHovingham and Sheriff Hutton division04-05-2017
Val ArnoldConservative and Unionist PartyKirkbymoorside division04-05-2017
Shelagh Marshall OBEConservative and Unionist PartyKnaresborough division04-05-2017
Margaret-Ann de Courcey-BayleyLiberal DemocratsKnaresborough division04-05-2017
Andrew GossIndependentLower Nidderdale and Bishop Monkton division04-05-2017
David BladesConservative and Unionist PartyMalton division04-05-2017
Andrew BackhouseConservative and Unionist PartyMasham and Fountains division04-05-2017
John RitchieLabour PartyMid Craven division04-05-2017
Chris PearsonConservative and Unionist PartyMid Selby division04-05-2017
Steven Shaw-WrightLabour PartyMiddle Dales division04-05-2017
Robert BakerConservative and Unionist PartyNewby division04-05-2017
Robert HeseltineIndependentNorth Craven division04-05-2017
Roger Harrison-TophamConservative and Unionist PartyNorth Hambleton division04-05-2017
John ClarkIndependentNorthallerton division04-05-2017
John BlackieIndependentNorthstead division04-05-2017
Sam CrossUK Independence Party (UKIP)Norton division04-05-2017
Brian MarshallLabour PartyOsgoldcross division04-05-2017
Helen SwiersConservative and Unionist PartyPannal and Lower Wharfedale division04-05-2017
Mike JordanConservative and Unionist PartyPateley Bridge division04-05-2017
Clare WoodConservative and Unionist PartyPickering division04-05-2017
Robert WindassConservative and Unionist PartyRibblesdale division04-05-2017
Stuart ParsonsIndependentRichmond division04-05-2017
Tim SwalesConservative and Unionist PartyRichmondshire North division04-05-2017
Eric BroadbentLabour PartyRipon North division04-05-2017
Penny MarsdenConservative and Unionist PartyRipon South division04-05-2017
David BillingLabour PartyRomanby and Broomfield division04-05-2017
Derek BastimanConservative and Unionist PartyScalby and the Coast division04-05-2017
Peter HortonIndependentSeamer and Derwent Valley division04-05-2017
Margaret AtkinsonConservative and Unionist PartySelby Barlby division04-05-2017
Richard CooperConservative and Unionist PartySelby Barlby division04-05-2017
Andrew LeeConservative and Unionist PartySelby Brayton division04-05-2017
Michael HarrisonConservative and Unionist PartySherburn in Elmet division04-05-2017
Bryn GriffithsLiberal DemocratsSkipton East division04-05-2017
Elizabeth ShieldsLiberal DemocratsSkipton West division04-05-2017
Philip BarrettIndependentSouth Craven division04-05-2017
David JeffelsConservative and Unionist PartySouth Selby division04-05-2017
Arthur BarkerConservative and Unionist PartySowerby division04-05-2017
Caroline PatmoreConservative and Unionist PartyStillington division04-05-2017
John Fort BEMConservative and Unionist PartyStokesley division04-05-2017
VacancyVacantSwale division04-05-2017
Carl LesConservative and Unionist PartyTadcaster division04-05-2017
Jim ClarkConservative and Unionist PartyThirsk division04-05-2017
John SavageIndependentThornton Dale and the Wolds division04-05-2017
Bernard Bateman MBEConservative and Unionist PartyUpper Dales division04-05-2017
Cliff TrotterConservative and Unionist PartyWeaponness and Ramshill division04-05-2017
Lindsay Burr MBEIndependentWhitby Mayfield cum Mulgrave division04-05-2017
Anthony RandersonLabour PartyWhitby Streonshalh division04-05-2017
David IretonConservative and Unionist PartyWoodlands division04-05-2017