Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections - Elections in 2020
Parties: List all councillors by party
Download as CSV: Councils - Councillors
Email Me - About This Site

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - Latest

Aberdeenshire

Council TypeScotland
Election ModelALL ?
Council SourceURL
Last Updated02-10-2019
MajorityNOC
ControlCON/LD/IND

2019-20

Conservatives21
Labour1
LibDems14
Greens1
SNP21
Ind/Others
12
TOTAL
70
Councillors:21 1 14 1 0 0 21 12 0

Aberdeenshire Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Peter ArgyleLiberal DemocratsAboyne, Upper Deeside and Donside06-05-2021
Geva BlackettScottish National Party (SNP)Aboyne, Upper Deeside and Donside06-05-2021
Paul GibbConservative and Unionist PartyAboyne, Upper Deeside and Donside06-05-2021
Rosemary BruceLiberal DemocratsBanchory and Mid Deeside06-05-2021
Eileen DurnoScottish National Party (SNP)Banchory and Mid Deeside06-05-2021
Ann RossConservative and Unionist PartyBanchory and Mid Deeside06-05-2021
John CoxIndependentBanff and District06-05-2021
Glen ReynoldsScottish National Party (SNP)Banff and District06-05-2021
Michael RoyConservative and Unionist PartyBanff and District06-05-2021
Marion BuchanConservative and Unionist PartyCentral Buchan06-05-2021
Jim IngramScottish National Party (SNP)Central Buchan06-05-2021
Anne SimpsonLiberal DemocratsCentral Buchan06-05-2021
Norman SmithIndependentCentral Buchan06-05-2021
Martin FordGreen PartyEast Garioch06-05-2021
Fergus HoodLiberal DemocratsEast Garioch06-05-2021
Dominic LonchayConservative and Unionist PartyEast Garioch06-05-2021
Glen ReidScottish National Party (SNP)East Garioch06-05-2021
Isobel DavidsonLiberal DemocratsEllon and District06-05-2021
Anouk KloppertScottish National Party (SNP)Ellon and District06-05-2021
Gillian OwenConservative and Unionist PartyEllon and District06-05-2021
Richard ThomsonScottish National Party (SNP)Ellon and District06-05-2021
Charles BuchanScottish National Party (SNP)Fraserburgh and District06-05-2021
Andy KilleConservative and Unionist PartyFraserburgh and District06-05-2021
Doreen MairIndependentFraserburgh and District06-05-2021
Brian ToppingScottish National Party (SNP)Fraserburgh and District06-05-2021
Moira InglebyConservative and Unionist PartyHuntly, Strathbogie and Howe of Alford06-05-2021
John LathamLiberal DemocratsHuntly, Strathbogie and Howe of Alford06-05-2021
Gwyneth PetrieScottish National Party (SNP)Huntly, Strathbogie and Howe of Alford06-05-2021
Robbie WitheyConservative and Unionist PartyHuntly, Strathbogie and Howe of Alford06-05-2021
Neil BaillieScottish National Party (SNP)Inverurie and District06-05-2021
Marion EwensonLiberal DemocratsInverurie and District06-05-2021
Judy WhyteIndependentInverurie and District06-05-2021
Lesley BerryConservative and Unionist PartyInverurie and District06-05-2021
George CarrConservative and Unionist PartyMearns06-05-2021
Bill HowatsonLiberal DemocratsMearns06-05-2021
Jeff HutchisonConservative and Unionist PartyMearns06-05-2021
Leigh WilsonScottish National Party (SNP)Mearns06-05-2021
Karen AdamScottish National Party (SNP)MidFormartine06-05-2021
Jim GiffordConservative and Unionist PartyMidFormartine06-05-2021
Andrew HassanLiberal DemocratsMidFormartine06-05-2021
Paul JohnstonIndependentMidFormartine06-05-2021
Alastair BewsScottish National Party (SNP)North Kincardine06-05-2021
Ian MollisonLiberal DemocratsNorth Kincardine06-05-2021
Colin PikeConservative and Unionist PartyNorth Kincardine06-05-2021
Alison EvisonLabour PartyNorth Kincardine06-05-2021
Anne AllanScottish National Party (SNP)Peterhead North and Rattray06-05-2021
Dianne BeagrieConservative and Unionist PartyPeterhead North and Rattray06-05-2021
Alan BuchanIndependentPeterhead North and Rattray06-05-2021
Iain SutherlandIndependentPeterhead North and Rattray06-05-2021
Stephen CalderIndependentPeterhead South and Cruden06-05-2021
Alan FakleyConservative and Unionist PartyPeterhead South and Cruden06-05-2021
Stephen SmithScottish National Party (SNP)Peterhead South and Cruden06-05-2021
Wendy AgnewConservative and Unionist PartyStonehaven and Lower Deeside06-05-2021
Sarah DickinsonLiberal DemocratsStonehaven and Lower Deeside06-05-2021
Dennis RobertsonScottish National Party (SNP)Stonehaven and Lower Deeside06-05-2021
Sandy WallaceIndependentStonehaven and Lower Deeside06-05-2021
Ross CassieScottish National Party (SNP)Troup06-05-2021
Mark FindlaterConservative and Unionist PartyTroup06-05-2021
Hamish PartridgeIndependentTroup06-05-2021
Sandy DuncanIndependentTurriff and District06-05-2021
Alastair ForsythScottish National Party (SNP)Turriff and District06-05-2021
Anne StirlingLiberal DemocratsTurriff and District06-05-2021
Iain TaylorConservative and Unionist PartyTurriff and District06-05-2021
Victoria HarperScottish National Party (SNP)West Garioch06-05-2021
Hazel SmithLiberal DemocratsWest Garioch06-05-2021
Sebastian LeslieIndependentWest Garioch06-05-2021
David AitchisonScottish National Party (SNP)Westhill and District06-05-2021
Ron McKailConservative and Unionist PartyWesthill and District06-05-2021
Alistair McKelvieConservative and Unionist PartyWesthill and District06-05-2021
Iris WalkerLiberal DemocratsWesthill and District06-05-2021