Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales - Abolished
Elections: Locals 2021 - By-elections - Recent Party Changes
Other Stuff: Council Compositions 1973-2019 - All councillors by party
CSV Downloads - Email Me - About This Site
** Site is being updated for the local elections. New figures should be up in early June. **
Useful? Consider helping towards my server costs:

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - Latest

Essex

Council TypeCounty
Election ModelALL ?
Administrative ModelLeader and Cabinet ?
Council SourceURL
Last Updated01 Apr 21
Current MajorityCON
Current ControlCON

2020-21

Conservatives52
Labour6
LibDems8
Greens1
Ind/Others
7
Vacancies
1
TOTAL
75
Councillors:52 6 8 1 0 0 0 7 1

Essex Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Lee ScordisLabour PartyAbbey2021
Kerry Smith - Member of Non-Aligned GroupIndependent / OtherBasildon Westley Heights2021
Anthony Michael HedleyConservative and UnionistBillericay and Burstead2021
Dr Richard MooreConservative and UnionistBillericay and Burstead2021
Stephen CanningIndependent / OtherBocking2021
Robert MitchellConservative and UnionistBraintree Eastern2021
Wendy SchmittConservative and UnionistBraintree Town2021
Louise McKinlay Cabinet Member for Children and FamiliesConservative and UnionistBrentwood Hutton2021
Barry Roy AspinellLiberal DemocratsBrentwood North2021
Lesley Wagland OBEConservative and UnionistBrentwood Rural2021
David John KendallLiberal DemocratsBrentwood South2021
Alan GogginConservative and UnionistBrightlingsea2021
John Francis AldridgeConservative and UnionistBroomfield and Writtle2021
Valerie MetcalfeConservative and UnionistBuckhurst Hill and Loughton South2021
Dave Blackwell - Member of Non -Aligned GroupCanvey Island Independent PartyCanvey Island East2021
Peter May - Member of Non-Aligned GroupCanvey Island Independent PartyCanvey Island West2021
John Andrew Spence CBE - Cabinet Member for Health and Adult Social CareConservative and UnionistChelmer2021
Dick Alfred Madden - Cabinet Member for Performance Business Planning and PartnershipsConservative and UnionistChelmsford Central2021
Stephen RobinsonLiberal DemocratsChelmsford North2021
Jude DeakinLiberal DemocratsChelmsford West2021
Gagan Mohindra MPConservative and UnionistChigwell and Loughton Broadway2021
Mark Stephenson Member of Non-Aligned GroupIndependent / OtherClacton East2021
Andy WoodLiberal DemocratsClacton North2021
Paul HoneywoodConservative and UnionistClacton West2021
Anne BrownConservative and UnionistConstable2021
Sue LissimoreConservative and UnionistDrury2021
Susan Barker - Cabinet Member for Customer, Communities, Culture and CorporateConservative and UnionistDunmow2021
Christopher Whitbread - Cabinet Member for FinanceConservative and UnionistEpping and Theydon Bois2021
Mark PlattConservative and UnionistFrinton and Walton2021
Jenny ChandlerConservative and UnionistGreat Baddow2021
Jillian Mary ReevesConservative and UnionistHadleigh2021
Jo Beavis - Member of Non-Aligned GroupIndependent / OtherHalstead2021
Mike GarnettConservative and UnionistHarlow North2021
Edward C Johnson Vice-Chairman of the CouncilConservative and UnionistHarlow South East2021
Michael HardwareConservative and UnionistHarlow West2021
Clive SouterConservative and UnionistHarlow West2021
Ivan Henderson, Leader of Labour GroupLabour PartyHarwich2021
David Malcolm Finch Leader of the Council Leader of the Conservative GroupConservative and UnionistHedingham2021
Mark DurhamConservative and UnionistHeybridge and Tollesbury2021
Allan DaviesLabour PartyLaindon Park and Fryerns2021
Jeff HenryConservative and UnionistLaindon Park and Fryerns2021
Chris Pond, OBE MA PhD Hon. - Leader of Non- Aligned GroupIndependent Loughton Residents AssociationLoughton Central2021
Penny ChannerConservative and UnionistMaldon2021
Dave HarrisLabour PartyMaypole2021
John Gilbert Jowers Chairman of the CouncilConservative and UnionistMersea and Tiptree2021
Anne Turrell- Deputy Leader of Liberal Democrat GroupLiberal DemocratsMile End and Highwoods2021
Anthony James JacksonConservative and UnionistNorth Weald and Nazeing2021
Maggie McEwenConservative and UnionistOngar and Rural2021
John BakerLiberal DemocratsParsons Heath and East Gates2021
Stephen HillierConservative and UnionistPitsea2021
Patricia ReidLabour PartyPitsea2021
Malcolm MaddocksConservative and UnionistRayleigh North2021
June LumleyConservative and UnionistRayleigh South2021
VacancyVacantRochford North2021
Mike SteptoeConservative and UnionistRochford South2021
Carole WestonConservative and UnionistRochford West2021
John MoranConservative and UnionistSaffron Walden2021
Andrew SheldonConservative and UnionistSouth Benfleet2021
Bob MasseyConservative and UnionistSouth Woodham Ferrers2021
Ron PrattConservative and UnionistSouthminster2021
Michael John Mackrory JP, Leader of Liberal Democrat GroupLiberal DemocratsSpringfield2021
Raymond John Gooding Cabinet Member for Education and SkillsConservative and UnionistStansted2021
Kevin Paul Bentley Deputy Leader and Cabinet Member for InfrastructureConservative and UnionistStanway and Pyefleet2021
Ian GrundyConservative and UnionistStock2021
Andrew James ErskineConservative and UnionistTendring Rural East2021
Carlo GuglielmiConservative and UnionistTendring Rural West2021
Simon Michael Walsh Cabinet Member for Environment and Climate Change ActionConservative and UnionistThaxted2021
Graham ButlandConservative and UnionistThree Fields with Great Notley2021
Beverley EganConservative and UnionistThundersley2021
Ricki GadsbyConservative and UnionistWaltham Abbey2021
Tony Ball - Cabinet Member for Economic DevelopmentConservative and UnionistWickford Crouch2021
Malcolm Robert BuckleyConservative and UnionistWickford Crouch2021
James Edward Abbott Deputy Leader of Non-Aligned GroupGreen PartyWitham Northern2021
Derrick Jonathan LouisConservative and UnionistWitham Southern2021
Julie Ann Young - Deputy Leader of Labour GroupLabour PartyWivenhoe St Andrew2021