Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections
Parties: List all councillors by party
Download as CSV: Councils - Councillors
Email Me - About This Site

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - Latest

Spelthorne

Council TypeDistrict
Election ModelALL ?
Administrative ModelLeader and Cabinet ?
Council SourceURL
MajorityCON
ControlCON

2017-18

Conservatives31
Labour1
LibDems3
Ind/Others
4
TOTAL
39
Councillors:31 1 3 0 0 0 0 4 0

Spelthorne Councillors

NamePartyWardEnd of Term
John KavanaghConservative and Unionist PartyAshford Common02-05-2019
Howard ThomsonConservative and Unionist PartyAshford Common02-05-2019
Howard WilliamsConservative and Unionist PartyAshford Common02-05-2019
Alex SapunovasConservative and Unionist PartyAshford East02-05-2019
Tony MitchellConservative and Unionist PartyAshford East02-05-2019
Rose ChandlerConservative and Unionist PartyAshford East02-05-2019
Sinead MooneyConservative and Unionist PartyAshford North and Stanwell South02-05-2019
John BoughtflowerConservative and Unionist PartyAshford North and Stanwell South02-05-2019
Joanne SextonIndependentAshford North and Stanwell South02-05-2019
Nick GethingConservative and Unionist PartyAshford Town02-05-2019
Olivia RybinskiConservative and Unionist PartyAshford Town02-05-2019
Naz IslamConservative and Unionist PartyAshford Town02-05-2019
Anthony JonesConservative and Unionist PartyHalliford and Sunbury West02-05-2019
Tim EvansConservative and Unionist PartyHalliford and Sunbury West02-05-2019
Sandra DunnLiberal DemocratsHalliford and Sunbury West02-05-2019
Maureen AttewellConservative and Unionist PartyLaleham and Shepperton Green02-05-2019
Mary MadamsConservative and Unionist PartyLaleham and Shepperton Green02-05-2019
Richard Smith-AinsleyConservative and Unionist PartyLaleham and Shepperton Green02-05-2019
Quentin EdgingtonIndependentRiverside and Laleham02-05-2019
Denise SaliagopoulosIndependentRiverside and Laleham02-05-2019
Tony HarmanConservative and Unionist PartyRiverside and Laleham02-05-2019
Robin Sider BEMConservative and Unionist PartyShepperton Town02-05-2019
Colin BarnardConservative and Unionist PartyShepperton Town02-05-2019
Vivienne LeightonConservative and Unionist PartyShepperton Town02-05-2019
Colin DavisConservative and Unionist PartyStaines02-05-2019
Jean Pinkerton OBEConservative and Unionist PartyStaines02-05-2019
Mark FrancisConservative and Unionist PartyStaines02-05-2019
Steven BurkmarConservative and Unionist PartyStaines South02-05-2019
Sabine CapesConservative and Unionist PartyStaines South02-05-2019
Penny EdgingtonIndependentStaines South02-05-2019
Kevin FlurryConservative and Unionist PartyStanwell North02-05-2019
Susan DoranLabour PartyStanwell North02-05-2019
Richard BarrattConservative and Unionist PartyStanwell North02-05-2019
Bernie SpoorLiberal DemocratsSunbury Common02-05-2019
Ian BeardsmoreLiberal DemocratsSunbury Common02-05-2019
Alison GriffithsConservative and Unionist PartySunbury Common02-05-2019
Ian HarveyConservative and Unionist PartySunbury East02-05-2019
Daxa PatelConservative and Unionist PartySunbury East02-05-2019
Alfred FridayConservative and Unionist PartySunbury East02-05-2019