Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections - Elections in 2020
Parties: List all councillors by party
Download as CSV: Councils - Councillors
Email Me - About This Site

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - Latest

East Riding of Yorkshire

Council TypeUnitary
Election ModelALL ?
Council SourceURL
Last Updated31-08-2019
MajorityCON
ControlCON

2019-20

Conservatives48
LibDems9
Ind/Others
10
TOTAL
67
Councillors:48 0 9 0 0 0 0 10 0

East Riding of Yorkshire Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Pauline GreenwoodConservative and Unionist PartyBeverley Rural04-05-2023
Kevin BeaumontConservative and Unionist PartyBeverley Rural04-05-2023
Bernard GateshillConservative and Unionist PartyBeverley Rural04-05-2023
Richard BurtonConservative and Unionist PartyBridlington Central and Old Town04-05-2023
Liam DealtryIndependentBridlington Central and Old Town04-05-2023
Chad ChadwickConservative and Unionist PartyBridlington North04-05-2023
Chris MatthewsConservative and Unionist PartyBridlington North04-05-2023
Mike Heslop-MullensLiberal DemocratsBridlington North04-05-2023
Andy WalkerThe Yorkshire PartyBridlington South04-05-2023
Tim NormanThe Yorkshire PartyBridlington South04-05-2023
John CopseyConservative and Unionist PartyBridlington South04-05-2023
Geraldine MathiesonIndependentCottingham North04-05-2023
Ros JumpIndependentCottingham North04-05-2023
Helen GreenConservative and Unionist PartyCottingham South04-05-2023
Mike MediniConservative and Unionist PartyCottingham South04-05-2023
Terry GillIndependentDale04-05-2023
Pat SmithConservative and Unionist PartyDale04-05-2023
Richard MeredithConservative and Unionist PartyDale04-05-2023
Michael LeeConservative and Unionist PartyDriffield and Rural04-05-2023
Matt RogersConservative and Unionist PartyDriffield and Rural04-05-2023
Felicity TempleConservative and Unionist PartyDriffield and Rural04-05-2023
Paul LisseterConservative and Unionist PartyEast Wolds and Coastal04-05-2023
Jane EvisonConservative and Unionist PartyEast Wolds and Coastal04-05-2023
Jonathan OwenConservative and Unionist PartyEast Wolds and Coastal04-05-2023
Nick CoultishConservative and Unionist PartyGoole North04-05-2023
Anne HandleyConservative and Unionist PartyGoole North04-05-2023
David JeffreysIndependentGoole South04-05-2023
Barbara JeffreysIndependentGoole South04-05-2023
David NolanLiberal DemocratsHessle04-05-2023
John BovillLiberal DemocratsHessle04-05-2023
Philip DavisonLiberal DemocratsHessle04-05-2023
Charlie BayramConservative and Unionist PartyHowden04-05-2023
Linda BayramConservative and Unionist PartyHowdenshire04-05-2023
Victoria AitkenConservative and Unionist PartyHowdenshire04-05-2023
Nigel WilkinsonConservative and Unionist PartyHowdenshire04-05-2023
Brian SkowConservative and Unionist PartyMid Holderness04-05-2023
Jacob BirchConservative and Unionist PartyMid Holderness04-05-2023
John HoltbyConservative and Unionist PartyMid Holderness04-05-2023
Paul NickersonConservative and Unionist PartyMinster and Woodmansey04-05-2023
Kerri HaroldConservative and Unionist PartyMinster and Woodmansey04-05-2023
David ElvidgeConservative and Unionist PartyMinster and Woodmansey04-05-2023
Barbara JP JeffersonIndependentNorth Holderness04-05-2023
John WhittleIndependentNorth Holderness04-05-2023
David SykesConservative and Unionist PartyPocklington Provincial04-05-2023
Paul WestConservative and Unionist PartyPocklington Provincial04-05-2023
Kay WestConservative and Unionist PartyPocklington Provincial04-05-2023
Liz SargeantsonConservative and Unionist PartySnaith, Airmyn, Rawcliffe and Marshland04-05-2023
Caroline FoxConservative and Unionist PartySnaith, Airmyn, Rawcliffe and Marshland04-05-2023
Paul WhiteheadConservative and Unionist PartySouth East Holderness04-05-2023
Lyn HealingConservative and Unionist PartySouth East Holderness04-05-2023
David TuckerConservative and Unionist PartySouth East Holderness04-05-2023
Julie AbrahamConservative and Unionist PartySouth Hunsley04-05-2023
Vanessa WalkerConservative and Unionist PartySouth Hunsley04-05-2023
Sue SteelConservative and Unionist PartySouth West Holderness04-05-2023
John DennisConservative and Unionist PartySouth West Holderness04-05-2023
Mike BryanConservative and Unionist PartySouth West Holderness04-05-2023
David BoyntonLiberal DemocratsSt Marys04-05-2023
Denis HealyLiberal DemocratsSt Marys04-05-2023
Linda JohnsonLiberal DemocratsSt Marys04-05-2023
Viv PaddenLiberal DemocratsTranby04-05-2023
Margot SuttonLiberal DemocratsTranby04-05-2023
Gary McMasterConservative and Unionist PartyWillerby and Kirk Ella04-05-2023
Ben WeeksConservative and Unionist PartyWillerby and Kirk Ella04-05-2023
Shaun HortonConservative and Unionist PartyWillerby and Kirk Ella04-05-2023
Leo HammondConservative and Unionist PartyWolds Weighton04-05-2023
David RuddConservative and Unionist PartyWolds Weighton04-05-2023
Mike StathersConservative and Unionist PartyWolds Weighton04-05-2023