Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales - Abolished
By-elections - Recent Party Changes
Other Stuff: Council Compositions 1973-2021 - List councillors by party
CSV Downloads - Email Me - About This Site
Useful? Consider helping towards my server costs:

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - Latest

North East Derbyshire

Council TypeDistrict
Election ModelALL ?
Administrative ModelLeader and Cabinet ?
Council SourceURL
Current MajorityCON
Current ControlCON

2020-21

Conservatives30
Labour18
LibDems3
Ind/Others
2
TOTAL
53
Councillors:30 18 3 0 0 0 0 2 0

North East Derbyshire Councillors

NamePartyWardEnd of Term
James ArmitageConservative and UnionistAshover2023
Carol HuckerbyConservative and UnionistBarlow & Holmesfield2023
Peter ElliotConservative and UnionistBrampton & Walton2023
Martin ThackerConservative and UnionistBrampton & Walton2023
Tracy ReaderLabour PartyClay Cross North2023
Kathleen RowseLabour PartyClay Cross North2023
Geoffrey MorleyLabour PartyClay Cross North2023
Margaret JonesLabour PartyClay Cross South2023
Brian WrightLabour PartyClay Cross South2023
Anthony HutchinsonConservative and UnionistCoal Aston2023
Mark FosterConservative and UnionistCoal Aston2023
Philip WrightConservative and UnionistDronfield North2023
Paul ParkinConservative and UnionistDronfield North2023
Angelique Foster-GuembourgConservative and UnionistDronfield South2023
Alan PowellConservative and UnionistDronfield South2023
Kevin TaitConservative and UnionistDronfield South2023
Roger HallConservative and UnionistDronfield Woodhouse2023
Jeremy KenyonConservative and UnionistEckington North2023
Oscar Gomez ReaneyConservative and UnionistEckington North2023
Jacqueline RidgwayLabour PartyEckington South & Renishaw2023
Clive HuntLabour PartyEckington South & Renishaw2023
Stephen PickeringLabour PartyEckington South & Renishaw2023
Lilian DeightonConservative and UnionistGosforth Valley2023
Michelle EmmensConservative and UnionistGosforth Valley2023
Richard WeltonConservative and UnionistGosforth Valley2023
Lee HartshorneLabour PartyGrassmoor2023
Elizabeth HillLabour PartyGrassmoor2023
Suzy Cornwell BallLabour PartyHolmewood & Heath2023
Lee StoneLabour PartyHolmewood & Heath2023
Nicholas WhiteheadConservative and UnionistKillamarsh East2023
Kevin BoneConservative and UnionistKillamarsh East2023
Stephen CloughConservative and UnionistKillamarsh West2023
Maureen PottsConservative and UnionistKillamarsh West2023
Patricia BoneConservative and UnionistKillamarsh West2023
Jeffrey LilleyLabour PartyNorth Wingfield Central2023
Nigel BarkerLabour PartyNorth Wingfield Central2023
Jayne BarryLabour PartyNorth Wingfield Central2023
Patricia HolmesLabour PartyPilsley & Morton2023
Andrew CooperIndependent / OtherPilsley & Morton2023
John FunnellIndependent / OtherPilsley & Morton2023
Carolyn RenwickConservative and UnionistRidgeway & Marsh Lane2023
Heather LiggettConservative and UnionistShirland2023
Michael RoeConservative and UnionistShirland2023
Charlotte CupitConservative and UnionistShirland2023
Patrick KerryLabour PartySutton2023
Joseph BirkinLabour PartySutton2023
Pamela WindleyLiberal DemocratsTupton2023
David HancockLiberal DemocratsTupton2023
Ross ShipmanLiberal DemocratsTupton2023
Alexander DaleConservative and UnionistUnstone2023
Barry LewisConservative and UnionistWingerworth2023
Diana RuffConservative and UnionistWingerworth2023
Patricia AntcliffConservative and UnionistWingerworth2023