Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections
Download as CSV: Councils - Councillors
Email Me - About This Site
** Currently updating for 2019 elections. **
English councils are up-to-date. NI to come.

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - Current

Runnymede

Council TypeDistrict
Election ModelTHIRD ?
Administrative ModelAlternative Arrangements ?
Council SourceURL
MajorityCON
ControlCON

2018-19

Conservatives32
Labour1
Ind/Others
9
TOTAL
42
Councillors:32 1 0 0 0 0 0 9 0

Runnymede Councillors

NamePartyWardEnd of Term
John FureyConservative and Unionist PartyAddlestone Bourneside02-05-2019
Peter WaddellConservative and Unionist PartyAddlestone Bourneside02-05-2019
Cherith SimmonsConservative and Unionist PartyAddlestone Bourneside02-05-2019
David ParrConservative and Unionist PartyAddlestone North02-05-2019
Jim BroadheadConservative and Unionist PartyAddlestone North02-05-2019
Stewart MackayIndependentAddlestone North02-05-2019
Mark NutiConservative and Unionist PartyChertsey Meads02-05-2019
Derek CottyConservative and Unionist PartyChertsey Meads02-05-2019
Stephen DennettConservative and Unionist PartyChertsey Meads02-05-2019
Scott LewisConservative and Unionist PartyChertsey South and Row Town02-05-2019
Neill RubidgeConservative and Unionist PartyChertsey South and Row Town02-05-2019
Peter SnowConservative and Unionist PartyChertsey South and Row Town02-05-2019
Myles WillingaleConservative and Unionist PartyChertsey St Ann's02-05-2019
Dolsie ClarkeConservative and Unionist PartyChertsey St Ann's02-05-2019
Richard EdisConservative and Unionist PartyChertsey St Ann's02-05-2019
Yvonna LayConservative and Unionist PartyEgham Hythe02-05-2019
Gill WarnerConservative and Unionist PartyEgham Hythe02-05-2019
Fiona DentLabour PartyEgham Hythe02-05-2019
John AshmoreIndependentEgham Town02-05-2019
David KnightIndependentEgham Town02-05-2019
Alan AldersonIndependentEgham Town02-05-2019
Japneet K SohiConservative and Unionist PartyEnglefield Green East02-05-2019
Peter TaylorConservative and Unionist PartyEnglefield Green East02-05-2019
Marisa HeathConservative and Unionist PartyEnglefield Green East02-05-2019
Nick PrescotConservative and Unionist PartyEnglefield Green West02-05-2019
Michael KusneraitisConservative and Unionist PartyEnglefield Green West02-05-2019
Nigel KingConservative and Unionist PartyEnglefield Green West02-05-2019
Malcolm David CresseyIndependentFoxhills02-05-2019
Iftikhar ChaudhriConservative and Unionist PartyFoxhills02-05-2019
Angela ShepperdsonIndependentFoxhills02-05-2019
Adrian TollettConservative and Unionist PartyNew Haw02-05-2019
Mark MaddoxConservative and Unionist PartyNew Haw02-05-2019
Jacqui GraceyConservative and Unionist PartyNew Haw02-05-2019
Linda GillhamIndependentThorpe02-05-2019
Margaret HarndenIndependentThorpe02-05-2019
Elaine GillIndependentThorpe02-05-2019
Nick Wase-RogersConservative and Unionist PartyVirginia Water02-05-2019
Carol ManducaConservative and Unionist PartyVirginia Water02-05-2019
Parshotam SohiConservative and Unionist PartyVirginia Water02-05-2019
Gail KingerleyConservative and Unionist PartyWoodham02-05-2019
Tom GraceyConservative and Unionist PartyWoodham02-05-2019
David Anderson-BasseyConservative and Unionist PartyWoodham02-05-2019