Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections - Elections in 2020
Parties: List all councillors by party
Download as CSV: Councils - Councillors
Email Me - About This Site

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - Latest

Runnymede

Council TypeDistrict
Election ModelTHIRD ?
Administrative ModelAlternative Arrangements ?
Council SourceURL
MajorityCON
ControlCON

2016-17

Conservatives36
Ind/Others
6
TOTAL
42
Councillors:36 0 0 0 0 0 0 6 0

Runnymede Councillors

NamePartyWardEnd of Term
John FureyConservative and Unionist PartyAddlestone Bourneside05-05-2022
Peter WaddellConservative and Unionist PartyAddlestone Bourneside02-05-2019
Cherith SimmonsConservative and Unionist PartyAddlestone Bourneside07-05-2020
David ParrConservative and Unionist PartyAddlestone North05-05-2022
Jim BroadheadConservative and Unionist PartyAddlestone North02-05-2019
Stewart MackayConservative and Unionist PartyAddlestone North07-05-2020
Mark NutiConservative and Unionist PartyChertsey Meads07-05-2020
Derek CottyConservative and Unionist PartyChertsey Meads02-05-2019
Paul TuleyConservative and Unionist PartyChertsey Meads05-05-2022
Scott LewisConservative and Unionist PartyChertsey South and Row Town07-05-2020
Terry DicksConservative and Unionist PartyChertsey South and Row Town02-05-2019
Barry PittConservative and Unionist PartyChertsey South and Row Town05-05-2022
Myles WillingaleConservative and Unionist PartyChertsey St Ann's07-05-2020
Dolsie ClarkeConservative and Unionist PartyChertsey St Ann's02-05-2019
Richard EdisConservative and Unionist PartyChertsey St Ann's05-05-2022
Yvonna LayConservative and Unionist PartyEgham Hythe07-05-2020
Gill WarnerConservative and Unionist PartyEgham Hythe02-05-2019
Jonathan WilsonConservative and Unionist PartyEgham Hythe05-05-2022
John AshmoreIndependentEgham Town02-05-2019
David KnightIndependentEgham Town07-05-2020
Alan AldersonIndependentEgham Town05-05-2022
Japneet K SohiConservative and Unionist PartyEnglefield Green East02-05-2019
Patrick RobertsConservative and Unionist PartyEnglefield Green East05-05-2022
Marisa HeathConservative and Unionist PartyEnglefield Green East07-05-2020
Nick PrescotConservative and Unionist PartyEnglefield Green West02-05-2019
Michael KusneraitisConservative and Unionist PartyEnglefield Green West05-05-2022
Nigel KingConservative and Unionist PartyEnglefield Green West07-05-2020
Howard ButterfieldConservative and Unionist PartyFoxhills05-05-2022
Iftikhar ChaudhriConservative and Unionist PartyFoxhills07-05-2020
Dannielle KhaliqueConservative and Unionist PartyFoxhills02-05-2019
Adrian TollettConservative and Unionist PartyNew Haw07-05-2020
Mark MaddoxConservative and Unionist PartyNew Haw05-05-2022
Jacqui GraceyConservative and Unionist PartyNew Haw02-05-2019
Linda GillhamIndependentThorpe02-05-2019
Margaret HarndenIndependentThorpe05-05-2022
Elaine GillIndependentThorpe07-05-2020
Nick Wase-RogersConservative and Unionist PartyVirginia Water02-05-2019
Carol ManducaConservative and Unionist PartyVirginia Water07-05-2020
Parshotam SohiConservative and Unionist PartyVirginia Water05-05-2022
Gail KingerleyConservative and Unionist PartyWoodham02-05-2019
Tom GraceyConservative and Unionist PartyWoodham05-05-2022
David Anderson-BasseyConservative and Unionist PartyWoodham07-05-2020