Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales - Abolished
By-elections - Recent Party Changes
Other Stuff: Council Compositions 1973-2021 - List councillors by party
CSV Downloads - Email Me - About This Site
Useful? Consider helping towards my server costs:

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - Latest

Essex

Council TypeCounty
Election ModelALL ?
Administrative ModelLeader and Cabinet ?
Council SourceURL
Current MajorityCON
Current ControlCON

2016-17

Conservatives44
Labour8
LibDems9
Greens2
UKIP6
Ind/Others
5
Vacancies
1
TOTAL
75
Councillors:44 8 9 2 6 0 0 5 1

Essex Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Stephen RobinsonLiberal DemocratsAbbey2021
Colin George SeagersConservative and UnionistBasildon Westley Heights2021
Ian GrundyConservative and UnionistBillericay and Burstead2021
Michael John Mackrory JP, Leader of Liberal Democrat GroupLiberal DemocratsBillericay and Burstead2021
Graham ButlandConservative and UnionistBocking2021
John Stuart Lodge Deputy Leader of Non-Aligned GroupIndependent / OtherBraintree Eastern2021
Mrs Jillian Mary ReevesConservative and UnionistBraintree Town2021
Melissa LeonardLabour PartyBrentwood Hutton2021
Barry Roy AspinellLiberal DemocratsBrentwood North2021
Simon Michael WalshConservative and UnionistBrentwood Rural2021
Raymond Charles HowardConservative and UnionistBrentwood South2021
David Malcolm Finch Leader of the Council Leader of the Conservative GroupConservative and UnionistBrightlingsea2021
John Francis Aldridge Chairman of the CouncilConservative and UnionistBroomfield and Writtle2021
Sue LissimoreConservative and UnionistBuckhurst Hill and Loughton South2021
Keith BobbinLabour PartyCanvey Island East2021
John KnapmanConservative and UnionistCanvey Island West2021
John Andrew Spence CBEConservative and UnionistChelmer2021
Edward C JohnsonConservative and UnionistChelmsford Central2021
Michael John PageConservative and UnionistChelmsford North2021
Terry CutmoreConservative and UnionistChelmsford West2021
Derrick Jonathan LouisConservative and UnionistChigwell and Loughton Broadway2021
Chris Pond, OBE MA PhD Hon. Leader of Non - Aligned GroupIndependent / OtherClacton East2021
Julie Ann YoungLabour PartyClacton North2021
Ivan Henderson, Leader of Labour GroupLabour PartyClacton West2021
Robert George BoyceConservative and UnionistConstable2021
Michael Hoy, Deputy Leader of Green GroupGreen PartyDrury2021
Alan John BayleyUK Independence Party (UKIP)Dunmow2021
Andy WoodConservative and UnionistEpping and Theydon Bois2021
Malcolm MaddocksConservative and UnionistFrinton and Walton2021
Stephen CanningConservative and UnionistGreat Baddow2021
Ann Frances NaylorConservative and UnionistHadleigh2021
Kevin Paul Bentley Deputy Leader of Conservative GroupConservative and UnionistHalstead2021
Frank FergusonUK Independence Party (UKIP)Harlow North2021
Roger HirstConservative and UnionistHarlow South East2021
Mr Alan GogginConservative and UnionistHarlow West2021
Kerry SmithIndependent / OtherHarlow West2021
Carlo GuglielmiConservative and UnionistHarwich2021
Mark EllisUK Independence Party (UKIP)Hedingham2021
Michael Ralph Danvers Deputy Leader of Labour Group BScLabour PartyHeybridge and Tollesbury2021
Karen ClempnerLabour PartyLaindon Park and Fryerns2021
Dave HarrisLabour PartyLaindon Park and Fryerns2021
Maggie McEwenConservative and UnionistLoughton Central2021
Jenny ChandlerConservative and UnionistMaldon2021
Raymond John GoodingConservative and UnionistMaypole2021
Paul HoneywoodConservative and UnionistMersea and Tiptree2021
Kay Twitchen OBE,ACII,Hon.F,CIWMConservative and UnionistMile End and Highwoods2021
Mrs Theresa Higgins Deputy Leader of Liberal Democrat GroupLiberal DemocratsNorth Weald and Nazeing2021
Nigel Le Gresley Leader of UKIP GroupUK Independence Party (UKIP)Ongar and Rural2021
Mrs Susan BarkerConservative and UnionistParsons Heath and East Gates2021
Lady Patricia NewtonConservative and UnionistPitsea2021
Anthony Michael HedleyConservative and UnionistPitsea2021
John Gilbert Jowers Vice Chairman of the CouncilConservative and UnionistRayleigh North2021
Jamie David Huntman Deputy Leader UKIPUK Independence Party (UKIP)Rayleigh South2021
Mrs Penny ChannerConservative and UnionistRochford North2021
Mrs Anne TurrellLiberal DemocratsRochford South2021
Jon WhitehouseLiberal DemocratsRochford West2021
Dick Alfred MaddenConservative and UnionistSaffron Walden2021
Colin David Sargeant Member of Non - Aligned GroupIndependent / OtherSouth Benfleet2021
David John KendallLiberal DemocratsSouth Woodham Ferrers2021
Mrs Valerie MetcalfeConservative and UnionistSouthminster2021
Anthony James JacksonConservative and UnionistSpringfield2021
Mrs Margaret Donaldson Fisher MA Cert.Ed. BA HonsLiberal DemocratsStansted2021
Dave Blackwell - Member of Non- Aligned GroupIndependent / OtherStanway and Pyefleet2021
Mrs Ricki GadsbyConservative and UnionistStock2021
Anthony DurcanLabour PartyTendring Rural East2021
Keith GibbsUK Independence Party (UKIP)Tendring Rural West2021
Roger Glyn WaltersConservative and UnionistThaxted2021
Malcolm Robert BuckleyConservative and UnionistThree Fields with Great Notley2021
Mrs Jude DeakinLiberal DemocratsThundersley2021
Andrew James ErskineConservative and UnionistWaltham Abbey2021
Rodney Lister Bass B.A., F.C.I.BConservative and UnionistWickford Crouch2021
Mrs Anne BrownConservative and UnionistWickford Crouch2021
James Edward Abbott Leader of Green GroupGreen PartyWitham Northern2021
Norman John HumeConservative and UnionistWitham Southern2021
VacancyVacantWivenhoe St Andrew2021