Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales
Elections: By-elections - Elections in 2020
Parties: List all councillors by party
Download as CSV: Councils - Councillors
Email Me - About This Site

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - Latest

Great Yarmouth

Council TypeDistrict
Election ModelALL ?
Administrative ModelLeader and Cabinet ?
Council SourceURL
MajorityCON
ControlCON

2018-19

Conservatives23
Labour15
Ind/Others
1
TOTAL
39
Councillors:23 15 0 0 0 0 0 1 0

Great Yarmouth Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Carl SmithConservative and Unionist PartyBradwell North02-05-2019
Graham PlantConservative and Unionist PartyBradwell North02-05-2019
Alan GreyConservative and Unionist PartyBradwell North02-05-2019
Andy GrantConservative and Unionist PartyBradwell South and Hopton02-05-2019
Sue HaconConservative and Unionist PartyBradwell South and Hopton02-05-2019
Carl AnnisonConservative and Unionist PartyBradwell South and Hopton02-05-2019
Penny CarpenterConservative and Unionist PartyCaister North02-05-2019
Graham CarpenterConservative and Unionist PartyCaister North02-05-2019
Malcolm BirdConservative and Unionist PartyCaister South02-05-2019
Demetris MavroudisConservative and Unionist PartyCaister South02-05-2019
Chris WalchIndependentCentral and Northgate02-05-2019
Jade MartinLabour PartyCentral and Northgate02-05-2019
Michael Smith-ClareLabour PartyCentral and Northgate02-05-2019
Cara WalkerLabour PartyClaydon02-05-2019
Bernard WilliamsonLabour PartyClaydon02-05-2019
Carol BorgLabour PartyClaydon02-05-2019
Noel GalerConservative and Unionist PartyEast Flegg02-05-2019
James BenslyConservative and Unionist PartyEast Flegg02-05-2019
Haydn ThirtleConservative and Unionist PartyFleggburgh02-05-2019
Kay GreyConservative and Unionist PartyGorleston02-05-2019
Emma Flaxman-TaylorConservative and Unionist PartyGorleston02-05-2019
David DrewittConservative and Unionist PartyLothingland02-05-2019
Brian LawnConservative and Unionist PartyLothingland02-05-2019
Brian WalkerLabour PartyMagdalen02-05-2019
Trevor WainwrightLabour PartyMagdalen02-05-2019
Sylvia PrattLabour PartyMagdalen02-05-2019
Michael JealLabour PartyNelson02-05-2019
Kerry Robinson-PayneLabour PartyNelson02-05-2019
Tony WrightLabour PartyNelson02-05-2019
Mr Ronald HantonConservative and Unionist PartyOrmesby02-05-2019
Charles ReynoldsConservative and Unionist PartyOrmesby02-05-2019
Cathy Cordiner-AchenbachLabour PartySouthtown and Cobholm02-05-2019
Paula Waters-BunnLabour PartySouthtown and Cobholm02-05-2019
Barbara WrightLabour PartySt Andrews02-05-2019
Marlene FairheadLabour PartySt Andrews02-05-2019
Barry ColemanConservative and Unionist PartyWest Flegg02-05-2019
Mary ColemanConservative and Unionist PartyWest Flegg02-05-2019
Katy StenhouseConservative and Unionist PartyYarmouth North02-05-2019
Paul HammondConservative and Unionist PartyYarmouth North02-05-2019