Open Council Data UK


Home
Councils: All GB - County - District - England - London - Metropolitan - Northern Ireland - Scotland - Unitary - Wales - Abolished
By-elections - Recent Party Changes
Other Stuff: Council Compositions 1973-2021 - List councillors by party
CSV Downloads - Email Me - About This Site
Useful? Consider helping towards my server costs:

2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - Latest

Aberdeenshire

Council TypeScotland
Election ModelALL ?
Council SourceURL
Current MajorityNOC
Current ControlCON/LD/IND

2021-22

Conservatives18
Labour1
LibDems13
Greens1
SNP18
Ind/Others
18
Vacancies
1
TOTAL
70
Councillors:18 1 13 1 0 0 18 18 1

Aberdeenshire Councillors

NamePartyWardEnd of Term
Geva BlackettScottish National Party (SNP)Aboyne, Upper Deeside and Donside2022
Peter ArgyleLiberal DemocratsAboyne, Upper Deeside and Donside2022
Paul GibbConservative and UnionistAboyne, Upper Deeside and Donside2022
Eileen DurnoScottish National Party (SNP)Banchory and Mid Deeside2022
Ann RossConservative and UnionistBanchory and Mid Deeside2022
Rosemary BruceLiberal DemocratsBanchory and Mid Deeside2022
Glen ReynoldsScottish National Party (SNP)Banff and District2022
John CoxIndependent / OtherBanff and District2022
Michael RoyIndependent / OtherBanff and District2022
Jim IngramScottish National Party (SNP)Central Buchan2022
Anne SimpsonLiberal DemocratsCentral Buchan2022
Norman SmithIndependent / OtherCentral Buchan2022
Marion BuchanConservative and UnionistCentral Buchan2022
Martin FordGreen PartyEast Garioch2022
Dominic LonchayConservative and UnionistEast Garioch2022
VacancyVacantEast Garioch2022
Glen ReidScottish National Party (SNP)East Garioch2022
Isobel DavidsonLiberal DemocratsEllon and District2022
Gillian OwenConservative and UnionistEllon and District2022
Louise McAllisterScottish National Party (SNP)Ellon and District2022
Anouk KloppertScottish National Party (SNP)Ellon and District2022
Brian ToppingAlba PartyFraserburgh and District2022
Andy KilleConservative and UnionistFraserburgh and District2022
Charles BuchanScottish National Party (SNP)Fraserburgh and District2022
Doreen MairIndependent / OtherFraserburgh and District2022
Gwyneth PetrieScottish National Party (SNP)Huntly, Strathbogie and Howe of Alford2022
John LathamLiberal DemocratsHuntly, Strathbogie and Howe of Alford2022
Moira InglebyConservative and UnionistHuntly, Strathbogie and Howe of Alford2022
Robbie WitheyConservative and UnionistHuntly, Strathbogie and Howe of Alford2022
Marion EwensonLiberal DemocratsInverurie and District2022
Judy WhyteIndependent / OtherInverurie and District2022
Lesley BerryIndependent / OtherInverurie and District2022
Neil BaillieScottish National Party (SNP)Inverurie and District2022
Jeff HutchisonConservative and UnionistMearns2022
George CarrConservative and UnionistMearns2022
Leigh WilsonAlba PartyMearns2022
Bill HowatsonLiberal DemocratsMearns2022
Karen AdamScottish National Party (SNP)Mid Formartine2022
Andrew HassanLiberal DemocratsMid Formartine2022
Jim GiffordIndependent / OtherMid Formartine2022
Paul JohnstonIndependent / OtherMid Formartine2022
Ian MollisonLiberal DemocratsNorth Kincardine2022
Colin PikeIndependent / OtherNorth Kincardine2022
Alison EvisonLabour PartyNorth Kincardine2022
Alastair BewsAlba PartyNorth Kincardine2022
Anne AllanScottish National Party (SNP)Peterhead North and Rattray2022
Dianne BeagrieConservative and UnionistPeterhead North and Rattray2022
Iain SutherlandConservative and UnionistPeterhead North and Rattray2022
Alan BuchanIndependent / OtherPeterhead North and Rattray2022
Stephen SmithScottish National Party (SNP)Peterhead South and Cruden2022
Stephen CalderIndependent / OtherPeterhead South and Cruden2022
Alan FakleyConservative and UnionistPeterhead South and Cruden2022
Dennis RobertsonScottish National Party (SNP)Stonehaven and Lower Deeside2022
Wendy AgnewConservative and UnionistStonehaven and Lower Deeside2022
Sarah DickinsonLiberal DemocratsStonehaven and Lower Deeside2022
Sandy WallaceScottish Libertarian PartyStonehaven and Lower Deeside2022
Hamish PartridgeIndependent / OtherTroup2022
Mark FindlaterConservative and UnionistTroup2022
Ross CassieScottish National Party (SNP)Troup2022
Iain TaylorConservative and UnionistTurriff and District2022
Alastair ForsythScottish National Party (SNP)Turriff and District2022
Anne StirlingLiberal DemocratsTurriff and District2022
Sandy DuncanIndependent / OtherTurriff and District2022
Sebastian LeslieIndependent / OtherWest Garioch2022
Hazel SmithLiberal DemocratsWest Garioch2022
Victoria HarperScottish National Party (SNP)West Garioch2022
Ron McKailConservative and UnionistWesthill and District2022
Iris WalkerLiberal DemocratsWesthill and District2022
Alistair McKelvieConservative and UnionistWesthill and District2022
David AitchisonScottish National Party (SNP)Westhill and District2022